İçeriğe geç

MMDVM Hotspot Kurulumu (Teknik)

Bu yazıda sizlerle birlikte adım adım MMDVM Hotspot cihazımızı kurmamız için gereken adımları uygulayacağız ve yazının sonunda tüm dünya ile görüşme gerçekleştirebilecek bir cihaza sahip olacağız.

Malzeme Listesi
Adım - 1 Cihazın Kurulumu

Hotspotumuz için gerekli olan parçaları yukarıda liste olarak sizlerle paylaştım, malzemeleri tedarik ettikten sonra ilk olarak Raspberry Pi ile MMDVM kartımızı birleştirmemiz gerekiyor oldukça basit bir işlem herkes kolaylıkla yapabilir. Raspberry Pi üzerindeki GPIO (26 pin) pinlerinin  üzerine tam gelecek şekilde MMDVM kartımızı oturtuyoruz birleştirme işlemi bu kadar basit. İlgili görseli yan tarafta sizlerle paylaşıyorum.

Adım - 2 Yazılım Hazırlanması
Gerekli Program ve Dosyaların İndirilmesi

Bu adımda kullanacağımız yazılım ve dosyaları bilgisayarımıza indiriyoruz.
Gerekli olan 2 yazılıma  aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Balena Etcher (İndirmek için tıklayın)
Pi-Star (İndirmek için tıklayın)

Önemli Not: Görseldeki sürüm notu değişiklik gösterebilir siz son çıkan versiyonu indirmeye dikkat edin

Pi-Star Yazılımının SD Karta Yazılması

Raspberry Pi, hotspot için üretilmiş özel bir cihaz olmadığı için Pi-Star yazılımı ile çalıştırarak yapması gereken işlemleri cihaza iletiyoruz. 

Pi-Star yazılımını SD kartımıza yazmak için Balena Etcher programını kullanmamız gerekiyor. İlk olarak SD kartımızı gerekli adaptör vb. ekipmanlarla işlem için kullanacağımız bilgisayara bağlıyoruz daha sonra Balena Etcher yazılımını açıyoruz ve sırasıyla “Flash From File” > Select Target (SD Kartımızı Seçiyoruz) > Flash tuşuna basıyoruz işlem 5-10 dakika arası bir sürede tamamlanacaktır.
(İşlem esnasında program sizden yönetici izni isteyebilir, işlemin gerçekleşmesi için onaylamanız gerekiyor.)

İnternet Bağlantısının Sağlanması

Telsizimizle tüm dünya ile iletişime geçmek için internet altyapısını kullanmamız gerekiyor, bu yüzden Hotspot cihazımıza internet bağlantısı sağlamamız gerekiyor eğer kablolu bir internet bağlantısı yapacaksanız bu adımı atlayabilirsiniz.

Hotspotumuzu Wi-Fi (Kablosuz Ağ) ile internete bağlayacaksak sd kartın içine attığımız dosyaların arasına kendi kablosuz ağ bilgilerimizi de eklememiz gerekiyor ilgili dosyayı oluşturmak için Buraya Tıklayarak web sayfasına gidin açılan ekranda SSID kısmına Wi-Fi ağ adınızı, PSK  kısmına ise Wi-Fi şifrenizi girin Gönder  butonuna basmadan önce bilgilerin doğruluğunu kontrol edip butona basın ve WPA_supplicant.conf dosyasını indirin.

İndirdiğimiz dosyayı SD kartımızdaki “boot” bölümünün içine atıyoruz. 

Önemli not : “boot” bölümünü görmüyorsanız SD kartınızı çıkarıp tekrar takın, bu adımlar esnasında ekranınıza “diski biçimlendirmeniz gerekiyor” hatası gelirse kesinlikle biçimlendirme işlemini gerçekleştirmeyin “İptal” tuşu ile işlemi göz ardı edin.

Adım - 3 SD Kartın Raspberry Pi'ye Takılması

Bilgisayarda hazırladığımız SD kartın içindeki Pi-Star yazılımını çalıştırmak için Raspberry Pi cihazımıza takmamız gerekiyor, cihazdaki SD kart girişi Raspberry Pi’nin sağ tarafında kalmaktadır, SD kartın yazılı tarafı yukarıya bakacak şekilde zorlamadan takıyoruz.

Teknik kurulum işlemi bu kadar şimdi sırada kişisel ayarlarımızı yapmak var, ilgili rehbere aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments