İçeriğe geç

MMDVM Hotspot Nedir & Nasıl Kurulur?

MMDVM Hotspot Nedir?

MMDVM uzun adıyla Multi Mode Digital Voice Modem (Çoklu modlu sayısal modülasyon modem) kısaca özetlemek gerekirse dijital özellikli telsiziniz ile “talk gruplar” arasındaki bağı internet altyapısını kullanarak sağlayan bir cihazdır.
MMDVM hotspotlar sadece DMR modunda değil aynı zamanda NXDN, DSTAR, P25 ve Fusion dijital modlarında da çalışabilmektedir.

MMDVM hotspot cihazları iki parçadan oluşur bunlardan ilki decode, encode, internet bağlantısı vb. işlemlerin gerçekleştiği parça olan Raspberry Pi Zero modülüdür bu kart birçok projede kullanılmaktadır kısaca linux tabanlı mini bilgisayar olarak tanımlayabiliriz, ikinci parça ise tüm RF (radyo frekansı) işlemlerinin yapıldığı (RX, TX vb.) MMDVM kartıdır. Bu iki kart birbirine Raspberry Pi modülünün üzerindeki GPIO pinleri ile kolayca bağlanır ve aralarında veri, enerji transferini gerçekleştirir.

Cihazın çalışma sistemini yandaki şemadan inceleyebilirsiniz.

0 0 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Furkan

Amatör telsizcilik dünyasına adım attığımdan beri çok yeni şey öğrendim ve bunu beni çok mutlu ediyor. Raspberry Pi’ımı kullanabileceğim bir proje daha!

Last edited 8 ay önce by Furkan