İçeriğe geç
20220225_145925

Hakkımda

Merhaba, ben Erkin. Krakow’da ikamet ediyorum ve 23 yaşındayım. Türkiye’deki amatör telsiz operatörlerinin yaş ortalamasına göre oldukça genç biriyim. Lisansımı Bartın Üniversitesi’nde Yönetim Bilişim Sistemleri alanında tamamladım ve farklı programlama dillerini kullanarak web tasarımı alanında serbest çalışıyorum.

Ayrıca, 2022 Aralık – 2023 Ocak zaman dilimi içerisinde Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Denizli Şubesine başkanlık görevini icra ettim.
Polonya’da ki çağrı işaretim SP9AQG’dir. Şu anda, Krakow’daki WSB Üniversitesi’nde International Business dalında yüksek lisans yapmaktayım.

Amatör telsizlere olan ilgim, küçük yaşlarda oyuncak mağazasından aldığım basit bir telsizle başladı. Uzun mesafelerde ücretsiz ve ek istasyon gerektirmeden nasıl iletişim kurulabileceği konusunda merakımı gidermek istiyordum.

12 yaşında iken, bir süre basit FM verici devreleri yaparak farklı çalışmalar gerçekleştirdim ve yaptığım basit verici devreleriyle radyoları birleştirerek çift taraflı telsiz mantığını kavradım.

2012 yılında YouTube’da rastladığım bir video sayesinde amatör telsizcilik hobisiyle tanıştım. İlk sınavıma 2017 yılında başvurdum fakat zaman bulamadığım için sınava giremedim, COVID-19 pandemisi nedeniyle 2019 yılında sınav zaman ve yerleri konusunda bir değişiklik olana kadar sınava giremedim. Bu süre zarfında boş zamanlarımı sınava hazırlanmak için kullanarak, C sınıfı (Technician – TB4PKP) lisansını aldım.

İlk telsizimi satın aldıktan sonra, bölgemdeki tekrarlayıcı üzerinden konuşmaya başladım ve bu hobiden kazandığım ilk arkadaşım TA4ABJ Sercan EYGI’yi tanıdım. Sercan ile birlikte çeşitli etkinliklere (sstv vb.) katıldık. Sercan’ın önerisi üzerine C sınıfı lisansımı A sınıfına (Amateur Extra License) yükselttim.

Şu anda, amatörlerin bölgede sıklıkla sorduğu soruları yanıtlıyor ve yeni arkadaşlıklar kuruyorum. Siz de benimle tanışabilir ya da bir soru sormak isterseniz, lütfen bana e-posta yoluyla ulaşın.