İçeriğe geç

MMDVM Hotspot Kurulumu (Yazılım)

Bu rehberde kurulu durumda olan MMDVM Hotspotunuzu çalışabilmesi için kendi bilgilerimiz ile kuruyoruz rehberin sonunda hotspotunuzun tüm ayarlarını yapmış, DMR ve diğer modülasyonlarda telsiziniz ile konuşuyor olacaksınız.

Gereklilik Listesi
  • Dijital ID (Brandmeister ağına katılmak için gereklidir)
  • Çağrı İşareti
  • Brandmeister Hotspot Şifresi
Adım - 1 Çalışma Modu

Ayarları yapabilmemiz için ilk olarak hotspot arayüzüne erişmemiz gerekiyor bunun için internet tarayıcımızı kullanarak http://pi-star/ adresine gidiyoruz karşımıza giriş için bir pop-up çıkacak eğer daha önce giriş bilgilerini değiştirmediyseniz kullanıcı adı pi-star” şifre “raspberry” olarak giriş yapabilirsiniz.

Açılan sayfada sağ üst menüden “Konfigürasyon” menüsüne tıklıyoruz açılan ekranda “Kontrolcü Yazılımı” sekmesinden “MMDVMHost” seçeneğini tikliyoruz ardından kontrolcü modunu” seçmemiz gerekiyor kullandığınız MMDVM kartı dublex ise “Duplex Repeater“, Simplex ise “Simplex Node” seçeneğini seçip “Değişiklikleri Uygula” butonuna tıklıyoruz ve sayfanın yenilenmesini bekliyoruz.

Daha sonra hotspotumuzu hangi modlarda çalıştırmak istiyorsak önlerindeki anahtarları sağa doğru kaydırıyoruz ve tekrar “Değişiklikleri Uygula” butonuna basarak bir sonraki menüyü aktif ediyoruz.

 

Adım - 2 Frekans Ayarı

“Genel Konfigürasyon” menüsü altında bulunan “Radyo Frekansı” kutucuğuna telsiz ile hotspotun iletişim kuracağı radyo frekansını yazın. Seçtiğiniz frekansın amatör band planında olmasına ve röle frekanslarına denk gelmemesine lütfen dikkat edin.

Adım - 3 Modem Tipi

Bu seçenek vasıtasıyla Raspberry Pi üzerine taktığımız modülü tanımlıyoruz eğer modülü Aliexpressten aldıysanız muhtemelen STM32-DVM/MMDVM_HS seçeneği sizin için işe yarayacaktır. Emin olmak için satın aldığınız firmaya sorabilirsiniz.

Adım - 3 Bilgilerin Girilmesi

Hotspotun çalışabilmesi bazı ayarlar yapılması gerekmekte tüüm bu ayarları “Genel Konfigürasyon” menüsünden gerçekleştireceğiz, ilk olarak eğer “DMR” modu seçtiyseniz RadioID.net üzerinden edinmiş olduğunuz DMR ID numaranızı “CCS7/DMR No” kutucuğuna yazın daha sonra raspberry pi’nin üzerine takılan MMDVM modülünü Pi-Star yazılımı üzerinden seçmemiz gerekmekte bunun için  “Radyo/Modem Tipi” listesinden satın aldığınız modülü seçiniz Çin’den alınan modüller genellikle STM-32 tabanlı modüllerdir. Eğer sizin modülünüz de aynı ise listeden “STM32-DVM / MMDVM_HS – Raspberry Pi Hat (GPIO)” seçeneğini seçin.

Sırada DMR Konfigürasyon işlemimiz var bunun için “DMR Konfigürasyon” menüsünü kullanacağız ilk olarak “DMR Sunucusu” sekmesinden “BM_2621_Germany” seçeneğini seçiyoruz, henüz Türkiye’de bir sunucu olmadığı için en düşük gecikmeyi Almanya lokasyonlu sunuculardan almaktayız, ardından “Brandmeister” üzerinden berlirlediğimiz hotspot şifremizi “Hotspot Security” kutucuğuna yazıyoruz ve “Değişiklikleri Uygula” butonuna tıklıyoruz.

Adım - 4 Ekran Ayarı

Eğer MMDVM modülünüz üzerinde bir ekran bulunuyorsa “MMDVMHost Konfigürasyonu” menüsünde bulunan “MMDVM Ekran Tipi” sekmesinden üreticinin size iletmiş olduğu konfigürasyonu seçiyoruz. Eğer bu bilgiye sahip değilseniz tek tek deneyebilir veya üretici ile iletişime geçebilirsiniz.

5 2 votes
Makale Değerlendirmesi
Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Soner Uçar tb3psu

Değerli bilgiler için teşekkürler..Sayenizde ayarları yaptım ve çalıştırdım. 73.

Bayram özdemir

Erkin bey pi star I hem dmr hem ysf modunda çalıştırabilirmiyim ben hem anytone da hem yaesu da aynı anda kullanabilirmiyim var mı böyle bir imkan .Var ise bana yardımcı olabilirmisiniz? Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim saygılarım la

Last edited 1 ay önce by Bayram özdemir